Menu Zamknij

Koperta, busola i żywe punkty – czyli jak zrobić program

Spis treści

  • Kim druhna jest?
  • Czym się druhna właściwie zajmuje w harcerstwie?
  • Jaka jest ulubiona piosenka druhny?
  • Z jakiego środowiska druhna się wywodzi?
  • Coś o druhnie
  • Podsumowanie

Kim Druhna jest?

Jestem Asia, zwana też Dżoaną. Mam 22 lata, studiowałam biotechnologię, ale obecnie swoją przyszłość wiążę z informatyką i od października czekają mnie kolejne studia. W harcerstwie działam już 16 lat i zajęło mi spory kawałek życia – pozostałą część wypełniam spotkaniami z bliskimi, podróżami, nauką języków czy sportem. 

Czym się Druhna właściwie zajmuje w harcerstwie? 🤔

W komendzie hufca zajmuje się programem – przekazuję instruktorom różne propozycje programowe czy informacje o wydarzeniach, prowadzę nasz hufcowy ranking drużyn oraz współtworzę wydarzenia programowe naszego hufca. Sprawdzam też dokumentację programową naszych środowisk. Spotykam się również z kadrą na różnych spotkaniach czy szkoleniach i warsztatach – na przykład na szkoleniach o Systemie Instrumentów Metodycznych.

Działam też w naszym hufcowym Zespole Kadry Kształcącej pod okiem druhny Asi – jako Zespół organizujemy kursy przewodnikowskie, kursy drużynowych czy naszą Wildecką Akcję Szkoleniową, a oprócz tego realizuję się w swoim macierzystym środowisku – pełnię funkcję komendantki IV Szczepu i prowadzę 33 PDHs „Łosie” – to praca z harcerzami starszymi sprawia mi wiele radości. 

Jaka jest ulubiona harcerska piosenka Druhny?

Bardzo lubię „Wędrowca” – to piosenka, która pojawiła się na moim Zobowiązaniu Instruktorskim. Jako mała harcerka uwielbiałam też balladę rajdową.

Z jakiego środowiska Druhna się wywodzi?

Pochodzę z IV Szczepu DHiZ im. Marii Skłodowskiej – Curie, w którym dalej działam. Dołączyłam jako siedmiolatka do 3 WGZ, stamtąd trafiłam do 33PDHż – obie jednostki zostały później połączone w inne drużyny. Jako harcerka starsza działałam w 33PDHs „Łosie” i skrycie marzyłam, że kiedyś zostanę drużynową tej drużyny – po paru latach to marzenie się spełniło i pełnię tę funkcję do teraz – wcześniej działałam też jako przyboczna 33 PDH „Granat” i byłam członkinią 33 PDW „Goliard” – całkiem sporo trójek :)

Coś o Druhnie 😉

Uważam, że moją największą zaletą jest kreatywność – z łatwością wymyślam zajęcia dla swoich podopiecznych czy kadry, a ogromną przyjemność sprawia mi rękodzieło – staram się przemycać kreatywne warsztaty w swoich zajęciach i np. tworzyć z harcerzami bransoletki z kleju na ciepło, a w wolnych chwilach chętnie maluję, tworzę ceramikę, szyję i szukam kolejnych projektów. Lubię podróżować i chętnie zabieram swoją drużynę w nowe miejsca – na biwak do Torunia, wyjazd dla zastępowych do Warszawy, czy aż do Niemiec na tegoroczny Intercamp. Moim podróżniczym marzeniem jest odwiedzenie Islandii i Camino de Santiago. Lubię czytać oraz uczyć się angielskiego, hiszpańskiego i włoskiego – mam książki we wszystkich tych językach, które czekają na trochę wolnego czasu 🙂

Druhna Dżoana (bo nie wyobrażam sobie napisać Asia) idealnie podsumowała funkcję, którą pełni. Funkcje związane z tworzeniem programu wymagają kreatywności, ale też doświadczenia w pracy z różnymi metodykami.