Menu Zamknij

Komisja historyczna – czyli kto?

Jako Komisja Historyczna, piszemy już do Was od dłuższego czasu. Skład znajdziecie w zakładce Komisja Historyczna, dzisiaj chcielibyśmy jednak Wam opowiedzieć czym tak właściwie się zajmujemy.

Komisja powstała w 1975 roku, a więc istnieje już dobre 48 lat. Jej głównym założeniem jest gromadzenie i upowszechnianie dorobku ZHP poprzez katalogowanie akt historycznych. Innymi słowy, żeby było prosto – zajmujemy się archiwum historycznym naszego hufca. W naszych zbiorach znajdziecie rozkazy, kroniki harcerskie, stare fotografie, przypinki i odznaki, czy nawet przedmioty wytworzone podczas pionierki obozowej. Komisje historyczne bardzo często zajmują się też tworzeniem życiorysów instruktorów, list ich pochówku, czy publikują wiadomości o historii w broszurach i książkach.

My dodatkowo, zajmujemy się kilkoma innymi rzeczami. Współpracowaliśmy już m.in. przy tegorocznej propozycji programowej z okazji 110-lecia istnienia harcerstwa na Wildzie, stworzyliśmy historyczną część wystawy na 110-lecie, zorganizowaliśmy dwie wystawy we współpracy z Biblioteką Raczyńskich. Część z Was, może kojarzyć nas z warsztatów – bardzo lubimy dzielić się naszą wiedzą i pokazywać Wam historię naszego wildeckiego harcerstwa. :) Jesteśmy pasjonatami, którzy zamiast wbijać Wam na siłę do głowy fakty, wolą pokazać coś co może Was zaciekawi. W gruncie rzeczy namioty harcerskie te sprzed kilkudziesięciu lat i te obecne, wyglądają podobnie, a obozy nadal odbywają się na łonie przyrody.

Jeśli jest taka potrzeba, pomagamy też w rozpisaniu sprawności i tropów. :) Chętnie przyjmujemy osoby, które mają punkty historyczne na próbach na stopień, czy doradzamy w wyborze harcerskiej literatury. Opiekujemy się biblioteczką w hufcu, z której instruktorzy i osoby z funkcją instruktorską mogą korzystać jeśli potrzebują.

Choć nas zespół jest niewielki, powoli rośnie w siłę. Jeżeli jesteś już wędrownikiem, bądź instruktorem i szukasz pola służby, serdecznie zapraszamy. Jesteśmy w stanie wymyślić zadania nawet dla osób, które nie kochają historii tak bardzo jak my. :) Jednak nie możemy zagwarantować, że nie zarazimy Cię pasją! :D

Kontakt: khist.poznanwilda@zhp.net.pl albo marta.wlodarczyk@zhp.net.pl