Menu Zamknij

Wyzwanie Braterstwa

Czuwaj!  

W tym roku przychodzimy do Was z drugą edycją naszej hufcowej propozycji programowej na DMB “Wyzwanie Braterstwa” – tym razem zainspirowało nas to, co nas łączy, czyli #hufieckasprowicza. Chcemy zachęcić Was do nieco innego spojrzenia na naszego hufcowego patrona – my spojrzeliśmy na Jana Kasprowicza przez pryzmat jego wartości – wśród nich wyłoniliśmy przyrodę, tak drogą naszemu patronowi; korzenie – przyjrzymy się swojemu pochodzeniu; naukę, której Jan Kasprowicz również się poświęcał. Nie może zabraknąć też oczywiście integracji. 

Dlatego tym roku również rzucamy Wam:

#wyzwaniebraterstwa22

4 kategorie zadań:

PRZYRODA

Jan Kasprowicz szczególnym uczuciem darzył Tatry, które inspirowały jego twórczość. Jak Was inspiruje natura? Wiecie, że w Poznaniu znajduje się park im. Jana Kasprowicza? Może to okazja by go odwiedzić. Pokażcie, jak Wy rozumiecie 6 punkt Prawa Harcerskiego “Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać”.

Proponowane zadania:

  • Wędrówka przyrodnicza, np. Po Wielkopolskim Parku Narodowym lub Lesie Dębińskim 
  • Przyrodnicza zbiórka na świeżym powietrzu 
  • Napisanie wspólnego przyrodniczego wiersza 
  • Bliskie spotkanie z przyrodą – wizyta w Palmiarni lub ZOO 
  • Propozycja służby: Akcja sprzątania świata  
 “Wszystkim z zuchem jest dobrze” ten punkt prawa zucha może również dotyczyć kontaktów z przyrodą. Ta kategoria to idealny moment, żeby przeprowadzić zbiórkę o ekologii,
o akcjach sprzątania świata, wyj
ść z rodzicami na spacer między zbiórkami, poznać nowe gatunki drzew czy po prostu spędzić miło czas na łonie przyrody. Porozmawiajcie na zbiórce o tym co szkodzi naturze, co możemy zrobić dla naszej planety oraz czy w pobliżu znajdują się parki lub lasy.
Mimo szarej aury za oknem może czas pokazać harcerzom jak piękna przyroda nas otacza. Jest mnóstwo pięknych roślin czy zwierząt do zobaczenia na terenie Poznania. Może czas wziąć harcerzy na spacer do lasu/parku czy też w miejsce takie jak Ogród Botaniczny, Zoo czy Palmiarnia.  Umiejętność rozpoznawania podstawowych gatunków chociażby drzew powinna stanowić podstawę stosowania się przywołanego szóstego punktu Prawa Harcerskiego. Niech harcerze wezmą udział w grze terenowej, gdzie poznają florę i faunę naszego miasta. Wymyślcie wspólnie co pożytecznego można zrobić dla naszej lokalnej przyrody a czego na co dzień powinniśmy się wystrzegać, aby ją chronić.  
Nasi harcerze starsi mają spory potencjał – warto wykorzystać go do lokalnej służby na rzecz przyrody – np. zwierząt – razem na pewno będziecie w stanie zorganizować zbiórkę dla jednej z wielu fundacji działających na rzecz zwierząt w Poznaniu. Możecie do tego wykorzystać m.in. media społecznościowe. Cała akcja będzie ciekawym wyzwaniem dla drużyny lub zastępu. Możecie wybrać jedną z mniejszych fundacji – to dla nich pozyskanie środków i materiałów do działalności jest najtrudniejsze.
Wędrownik zna radość trudnych zwycięstw, urok przyrody, piękno zdobywania samotnie niewydeptanych ścieżek. Wycieczka czy wędrówka to już nie tylko radosny marsz z grupą znajomych. To przede wszystkim okazja do refleksji, podjęcia służby. Piękno i urok przyrody pozwalają nam na to, by w pośpiechu codziennego życia stanąć i zastanowić się nad tym, co tak naprawdę jest dla nas ważne. Skorzystajcie z tej możliwości. Wybierzcie się na wędrówkę. Może w ramach służby posprzątacie okolice, bądź pomożecie w czymś w parku narodowym? Dowiedzcie się co możecie zrobić, aby choć przez chwile zatrzymać czas.

NAUKA

Jan Kasprowicz wiele lat poświęcił karierze szkolnej i akademickiej. Był gorliwym patriotą, a to w jego czasach szkolnych, nie było dobrze widziane przez zaborców. Nauczyciele robili wszystko aby Jan Kasprowicz nie zdawał do następnej klasy. Egzamin maturalny udało mu się zdać dopiero w wieku 24 lat. Nie przeszkodziło mu to jednak w dalszym rozwijaniu swojej kariery i drogi naukowej. Studiował literaturoznawstwo i filozofię, a w  roku akademickim 1921/1922 Kasprowicz był rektorem Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Człowiek rozwija się przez całe swoje życie, a wy jaki macie ciekawy pomysł na naukę? 

Proponowane zadania:

  • zbiórka tematyczna o Kasprowiczu,
  • stworzenie notatek wizualnych, mapa myśli np. zbiórka o efektywnym uczeniu się  
  • quizy, turniej wiedzy,
  •  wirtualny spacer po muzeum, np. https://www.skanowanie.xyz/galeria-muzea 
  •  Propozycja służby: przygotowanie ciekawostek o Kasprowiczu i udostępnienie ich innej drużynie/gromadzie.
Historia wcale nie musi być nudna, tak samo nauka. Jak można uczyć się w ciekawy sposób? Może przy pomocy gry, quizu, zwiadu? Stwórzcie wspólnie grę planszową o Kasprowiczu, zróbcie wielką mapę myśli, stwórzcie piosenkę. Wszystkie sposoby są dobre, jeśli pozwalają się nauczyć czegoś nowego. Może czas odwiedzić wirtualnie muzeum? Może to byś świetnie zadanie między zbiórkowe, które zuchy wykorzystają wraz z rodzicami na poznawanie nowych rzeczy.
Uczymy się przez całe życie. Warto wspierać się w kwestii nauki poprzez wymianę pomysłów na skuteczne metody nauki. Zrealizujcie zatem trop tytani nauki. 
https://apps.powerapps.com/play/0041ab28-2ade-4fb8-8958-510223273dc4?tenantId=e1368d1e-3975-4ce6-893d-fc351fd44dcd 
Możecie również opowiedzieć o swoich ulubionych przedmiotach szkolnych i w ciekawy sposób (np. scenką, plakatem czy opowiedzeniem ciekawostki) przedstawić, dlaczego akurat dany przedmiot jest lub był waszym ulubionym.  
To dobra okazja, by na zbiórkę z naszymi harcerzami starszymi zaprosić gościa – specjalistę. Może będzie to znajomy student chemii, który przeprowadzi z członkami drużyny ciekawe doświadczenia? W wersji zdalnej możecie też przeszukać Internet w poszukiwaniu popularno-naukowych filmików – dzięki temu zbiórka może zamienić się w wirtualne spotkanie w laboratorium. 
Wędrownika ciągnie siła nieprzeparta w dal na coraz to nowe, nieznane szlaki, nie pozwala zastygnąć mu w wygodnym, osiadłym życiu, toczącym się zbyt wolno.” Nauka nie jest i nie powinna być przykrym obowiązkiem, a okazją do innowacji w życiu, do poszerzania horyzontów, pogłębiania wiedzy na tematy nam obce. Wędrownik powinien także dążyć do tego, by w wybranych dziedzinach życia osiągnąć mistrzostwo, a zdobytą wiedzę wykorzystywać służbę. Spróbujcie więc odwiedzić jakieś muzeum – wirtualnie lub w realu, znajdźcie nowe sposoby uczenia się, poznajcie naszego patrona. A może zabierzecie się za wykonywanie skomplikowanych zadań z fizyki?

KORZENIE

Jan Kasprowicz wcale nie urodził się w bogatej rodzinie. Jego rodzice byli bowiem… chłopami, a w dodatku analfabetami – nie potrafili czytać ani pisać. Jan miał aż 14 rodzeństwa, i to, że poszedł do szkoły, zawdzięczał jednemu z przyjaciół jego rodziców, który dostrzegł w nim potencjał i zapłacił za jego naukę. Mimo tego, Kasprowicz nigdy nie wyrzekł się swojego pochodzenia, co więcej, w swych utworach wielokrotnie podkreślał swoje korzenie. Pokazywał, że warto być z nim dumnym, warto wiedzieć skąd się jest.

Proponowane zadania:

  • zbiórka o genealogii – np. z wykorzystaniem filmu https://www.youtube.com/watch?v=jv7iW3kI8JQ
  • wykonanie pocztówek o tematyce swojej małej ojczyzny oraz wysłanie ich  
  • wykonanie jednego z questów poznańskich: 
Quest PowstańczyQuest Jeżyckie HistorieQuest Królewski PoznańQuest Pamiętajcie o ogrodach /Quest Początki Polski w Poznaniu /Quest Poznańska Piątka z Wronieckiej /Quest Poznański Czerwiec 56 / Quest Na hulajpecie bez Jeżyce
  •  Ważne dla mnie miejsca w Poznaniu wczoraj i dzisiaj – przy pomocy archiwum zdjęć dostępnego na stronie https://cyryl.poznan.pl/ dokonajcie porównania wybranego przez was obszaru Poznania na zasadzie ”kiedyś – dzisiaj”.

  • Propozycja służby – odwiedzenie harcerskich miejsc pamięci – link   

Korzenie wspaniale mogą wpisywać się w krótki cykl zbiórek lub być realizowane w ramach jednej zbiórki. Możecie wspólnie stworzyć własne drzewa genealogiczne. Niech zuchy przyniosą na zbiórkę zdjęcia członków swojej rodziny, zróbcie kolaże, poopowiadajcie ciekawe historie o swoich bliskich lub ciekawostki o waszych przodkach. Możecie też zagłębić się w historię miasta Poznania i przejść jeden z questów. Lubicie miejsce, w którym mieszkacie lub macie zbiórki? Poproście drużynowego lub rodziców, żeby pomogli wam znaleźć w archiwum jak wyglądały te miejsca kilka lat wcześniej i porównajcie co się zmieniło. Sięgnijcie do swoich korzeni!
Każdy harcerz powinien wiedzieć skąd pochodzi. Zbierzcie anegdotki rodzinne od dziadków, rodziców czy wujów. Dowiedzcie się, gdzie się poznali, gdzie pracowali czy jakie mieli przygody. Możecie wymienić się tymi cudownymi wspomnieniami na zbiórce, spróbujcie przedstawić te historie za pomocą np. komiksu i stwórzcie razem kronikę komiksową. Wspólnie odwiedźcie miejsca pamięci związane z historią Poznania. Możecie skorzystać z któregoś z poznańskich questów.
Czy znacie sprawność *** Obywatel/ka? SIM by Pryzmat – Power Apps – to idealny moment, by zaproponować ją naszym harcerzom starszym. W ramach zwiadu możecie spróbować odkryć swoją okolicę w nietypowy sposób – spróbujcie odnaleźć zdjęcia sprzed lat, porozmawiajcie z sąsiadami, poznajcie organizacje działające w okolicy. To może by też okazja do dotarcia do korzeni Waszej drużyny – spróbujcie przeprowadzić wywiad z jej byłym członkiem. 
Wędrownikowi nie wystarcza znajomość miejsca zamieszkania, () . Bycie wędrownikiem to tylko kolejny etap w harcerskim życiu – nowy, ale oparty o korzenie, o jego tożsamość. Składają się na nie rodzina, przyjaciele, najbliższe otoczenie. Spróbujcie poznać te elementy – stwórzcie drzewa genealogiczne, odwiedźcie i uporządkujcie harcerskie miejsca pamięci, czy groby wildeckich instruktorów.

INTEGRACJA

pokażcie wraz ze swoimi wychowankami, że harcerskie więzi przetrwają nawet tak nietypową sytuację jak pandemia. W harcerstwie wielu z nas spotkało swoich najlepszych przyjaciół – na pewno podobnie jest w Waszych drużynach – zróbcie coś, by ukazać lub wzmocnić Wasze drużynowe więzi – wykorzystajcie swój pomysł lub ulubione zajęcie albo skorzystajcie z naszych propozycji:

Proponowane zadania:

  • Dzień Myśli Braterskiej to święto wszystkich harcerzy i skautów, ale też przede wszystkim magiczny czas w drużynie, zastępie, ale też w hufcu. Zaprezentujcie, dlaczego warto być w Hufcu Kasprowicza! Stwórzcie krótki filmik promujący nasz hufiec. 
  • Zaprezentujcie, dlaczego Wasza drużyna jest wyjątkowa i przedstawcie ją pozostałym – może od innej strony, niż do tej pory? Stwórzcie drużynowy fotokolaż.
  • quest o Kasprowiczu – link quest.
  • Spróbujcie sobie wyobrazić jakby to było być w skórze Jana Kasprowicza. Odegrajcie sceny z życia Kasprowicza, nagrajcie je i stwórzcie film biograficzny.
  • Przygotowanie życzeń z okazji Dnia Myśli Braterskiej 2022 dla jednego z pozostałych patroli – po zgłoszeniu otrzymacie informację o tym, dla kogo tworzycie życzenia. Niech nie ogranicza Was wyobraźnia – mogą one przybrać dowolną formę i długość.  
Temat Hufca może być trudny dla zuchów, szczególnie tych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z gromadą. Może to będzie idealny czas, aby zaprosić kogoś z zaprzyjaźnionej drużyny? Przedstawić zuchom kogoś spoza ich gromady czy szczepu? Wprowadźcie temat hufca zaczynając od tego gdzie w strukturze znajduje się gromada. Porozmawiajcie o patronie, zróbcie grę, krótki zwiad. Możecie nagrać filmik z waszej harcówki, zrobić zapomniany już dzisiaj lipdub czy po prostu nagrać się podczas ulubionego pląsu. Podczas zbiórki porozmawiaj z zuchami, dlaczego przychodzą na zbiórki, dlaczego przyszły na pierwszą zbiórkę. Czym dla nich jest bycie zuchem. Poprzeglądajcie wasze gromadowe zdjęcia i wybierzcie te, które w najlepszy sposób opisują was i waszą gromadę. Może dodacie coś jeszcze od siebie? Kto nie lubi teleturnieju? Nie musicie od razu grać w “Milionerów” wystarczy zabawa w kalambury, zabawa w prezentera wiadomości z motywem informacji o Kasprowiczu czy też przejście specjalnie stworzonego questu. Bawcie się z naszym patronem, bo historia wcale nie musi być nudna ;) Wspólnie zróbcie burzę mózgów “Czego chcemy życzyć swojej gromadzie?”, a następnie w ciekawy sposób spiszcie te życzenia. Skoro tylu rzeczy chcemy dla swojej gromady to co możemy życzyć innym drużynom? Możecie swoje życzenia nagrać, narysować, pokazać czy też wyśpiewać. Co tylko podpowie wam wyobraźnia.
Hufiec PoznańWilda działa w różnych lokalizacjach Poznania. Wybierzcie się drużyną na zwiedzanie harcówek czy też miejsc, w którym zazwyczaj odbywają się zbiórki poszczególnych szczepów. Nagrajcie filmik ze wszystkich lokalizacji dzięki temu pokażecie w jak wielu miejscach można spotkać nasz hufiec. Dodatkowo możecie wysłać szczepom pozdrowienia z ich miejscówki. Stwórzcie tablice waszej drużyny/zastępu. Niech każdy harcerz przyniesie swoje zdjęcie oraz przemyśli swój opis do zdjęcia. Na zbiórce możecie wspólnie przygotować podpisy do zdjęć tak aby były jednolite. Podczas przygotowywania tablicy poopowiadajcie o swoich zainteresowaniach, pochodzeniu czy czymkolwiek co was określa. Gotową tablice powieście w harcówce. Pomyślcie czym wyróżnia się wylosowana przez was drużyna. Oprócz życzeń postarajcie się wyrazić uznanie za jakieś dokonania tej drużyny i dodać za co ich lubicie lub jeśli nie znacie tej drużyny wyraźcie chęć jej poznania. Całość wykonajcie w wybranej przez was formie. Im bardziej kreatywnie do tego podejdziecie tym lepiej.
Zapewne przygotowywaliście już różne filmiki na zbiórkach, teraz warto podnieść sobie poprzeczkę – nagrajcie życzenia w języku migowym lub wypowiadając je od tyłu – następnie możecie zmontować wersję od tyłu lub wysłać adresatom i zobaczyć, czy uda im się odtworzyć życzenia.
Wędrownik – jest przyjacielem całego świata.” – nie zamyka się więc tylko na swoją drużynę. Jeździ na zloty, pełni służbę w zespołach hufcowych, angażuje się w pracę swojego środowiska. Znają go wszyscy, ale i on wszystkich zna. Dlatego powiedzcie nam, dlaczego warto współtworzyć taką wspólnotę jaką jest hufiec Jana Kasprowicza. Opowiedzcie nam o sobie, a z okazji DMB, złóżcie życzenia innej drużynie. Wyjdźcie w świat :)

REGULAMIN

 1. W propozycji mogą wziąć udział wszystkie jednostki Hufca. Zgłosić można zastęp, drużynę/gromadę lub patrol zadaniowy.
2. Zgłoszenia udziału w propozycji będą zbierane przez ankietę do dnia 11.02.2022.
3. Zadania z propozycji można realizować przez cały luty – zaraportować można działania z okresu 1-28.02.2022r. 
4. W ramach propozycji każda drużyna musi wykonać dwa zadania obowiązkowe:
złożenie życzeń z okazji DMB wylosowanej drużynie (informacje o drużynie organizator przekaże 12.02.) oraz wykonanie materiału (dowolna forma) nt. Hufca w tematyce “Dlaczego warto być w hufcu Kasprowicza”. Można też wykonać dowolną ilość zadań z podanych kategorii. 
5. Patrole (zastępy, drużyny, gromady) biorące udział w propozycji wrzucają relacje z wykonanych zadań na dedykowane wydarzenie na facebooku do końca miesiąca oraz do 5.03. przesyłają raport z działań na adres joanna.mikolajczak@zhp.net.pl
6. W ramach proponowanych kategorii patrole mogą wymyślać własne zadania. Każde wykonane zadanie jest punktowane.
7. Drużyny biorące udział w propozycji po przesłaniu raportu otrzymają punkty w rywalizacji drużyn.
8. Wszystkie patrole po przesłaniu raportu otrzymają pamiątkowy dyplom, dla najlepszych drużyn dyplom z wyróżnieniem. 

AUTORZY: 

hm. Joanna Muszyńska

phm. Zofia Kordy

pwd. Joanna Mikołajczak

pwd. Marta Włodarczyk