Menu Zamknij

Plebiscyt „Wildeckie Pióra”

Nasz Hufcowy Plebiscyt „Wildeckie Pióra rusza z 3 edycją!

Czym jest Plebiscyt? To nasze hufcowe wydarzenie, podczas którego możemy podziękować naszej kadrze i wyróżnić ich oraz jednostki za swoją działalność w minionym roku. 

W tym roku docenić możemy ich w trzech kategoriach:

Jest to kategoria stworzona dla naszych jednostek – gromad, drużyn i szczepów, które wyróżniły się swoją działalnością w minionym roku, w 3 następujących dziedzinach:

  • NAJBARDZIEJ HARCERSKIE SOCIAL MEDIA
  • INICJATYWA ROKU
  • UNIKATOWA OBRZĘDOWOŚĆ DRUŻYNY

“Jak Cię widzą tak Cię piszą” mówi znane przysłowie. Mówi nam o tym, że ludzie oceniają nas po wyglądzie zewnętrznym, co znaczy, iż estetyka jest naszą wizytówką i to ocenią inni w pierwszym kontakcie. 

Ta kategoria jest przestrzenią do pochwalenia się swoimi mediami społecznościowymi drużyn/gromad czy szczepów. Szukamy takich środowisk, których media są najbardziej przejrzyste, najciekawsze, rzucające się w oko i zachęcajcie do dołączenia do harcerstwa. 

Wyjątkowa służba, ciekawy cykl zbiórek a może super gra z niezwykłe wciągającą fabułą? Ta kategoria to miejsce dla uhonorowania tych zespołów, których niebagatelne pomysły są warte pochwały i naśladowania.  

Kategoria Inicjatywa Roku jest przestrzenią do podzielenia się najciekawszymi pomysłami na zbiórki, gry, przedsięwzięciami prowadzonymi podczas działalności drużyn/gromad oraz szczepów, a także zespołów hufca. 

W zgłoszeniu prosimy opisać inicjatywę zorganizowaną podczas działalności w roku 2024.

Kategoria dla drużyny, która wyróżnia się na tle innych unikalnym podejściem do obrzędowości harcerskiej. To drużyna, która w sposób twórczy i oryginalny łączy tradycję z nowoczesnością, tworząc własne rytuały, ceremonie i symbolikę, które stają się nieodłączną częścią jej działalności. Unikatowa obrzędowość tej drużyny wykracza poza standardowe ceremonie harcerskie, nadając im wyjątkowy charakter i głębię. Dzięki kreatywności, szacunkowi do tradycji oraz zaangażowaniu członków drużyny, każdy obóz, biwak czy zbiórka staje się niezapomnianym przeżyciem. 

Ta kategoria to idealna przestrzeń na opisanie unikatowej obrzędowości waszej drużyny, chociaż jej elementu, którego opis sprawi efekt “wow”.

Kategoria indywidualna przeznaczona jest dla kadry naszego Hufca niezależnie od stopnia. Wyróżniamy w niej tych członków Hufca, które swoim zaangażowaniem wyróżniły się w roku 2024 w następujących dziedzinach:

  • NOWICJUSZ ROKU
  • PRAWA RĘKA
  • HARCERSKIE SERCE
  • WILDECKI SENIOR

Często początki na nowej funkcji przerażają, ale z każdym mijającym miesiącem jest coraz lepiej, jesteśmy coraz pewniejsi tego co robimy i możemy pokazać jeszcze więcej.  

To kategoria dla drużynowych, szczepowych, zastępców oraz przybocznych, którzy niedawno rozpoczęli swoją służbę w środowisku, a której chcecie powiedzieć “robisz świetną robotę”.   

Prosimy zgłaszać kandydatów, którzy w roku harcerskim 2023/2024 otrzymali nowe funkcje. 

W zgłoszeniu prosimy opisać jedno osiągniecie proponowanej osoby w wybranym obszarze: 

  • Ciekawe działanie z gromadą/drużyną lub szczepem, 
  • Przewodzenie zespołem lub jednostką organizacyjną, 
  • Innowacyjny projekt, ciekawe zbiórki, stworzone inicjatywy, 
  • Przedsięwzięcie programowe, kształceniowe lub wizerunkowe, 
  • Sposoby motywowania wychowanków oraz prowadzenia drużyny/gromady lub szczepu. 

„Prawa Ręka” przyznawana jest przybocznemu lub zastępcy komendanta szczepu, który stanowi niezastąpione wsparcie dla swojej drużyny/swojego szczepu i kadry. To osoba, która nie musi być na pierwszym planie, ale bez niej harcerskie działania nie byłyby tak sprawne, efektywne i pełne energii. Jest pomostem między drużynowym a harcerzami, między komendą hufca a swoją kadrą, motorem napędowym zbiórek, obozów i biwaków, a często także cichym bohaterem wielu inicjatyw. 

Jest to przestrzeń, by wyróżnić wszystkich przybocznych czy zastępców komendanta szczepu, którzy są wielkim wsparciem zarówno dla swoich drużynowych czy komendantów szczepów, ale także podopiecznych czy członków kadry. 

W zgłoszeniu prosimy o opis kandydata w jednym z poniższych obszarów: 

  • Wsparcie drużynowego podczas całorocznej pracy drużyny/gromady – przyboczny 
  • Wsparcie komendanta szczepu podczas całorocznej pracy szczepu – zastępca komendanta szczepu. 

Przyznawana jest osobie, która swoją postawą i działaniami najlepiej odzwierciedla harcerskie ideały: braterstwo, bezinteresowną służbę i niegasnącą chęć czynienia dobra. To osoba, dla której harcerstwo to nie tylko sposób spędzania czasu, ale prawdziwa misja. 

Jest to przestrzeń, by wyróżnić wszystkich naszych wolontariuszy działających w drużynach, ale także poza nimi, osoby, które zawsze chętnie niosą pomoc, przestrzegają wartości zapisanych w Prawie Harcerskim. 

W zgłoszeniu prosimy o opis kandydata w jednym z poniższych obszarów: 

  • Służba na pierwszym miejscu – zawsze gotów/gotowa pomagać innym, niezależnie od sytuacji, bierze udział w akcjach charytatywnych lub je współorganizuje.  
  • Wspieranie innych – troszczy się o harcerzy, młodszych instruktorów i całą społeczność harcerską. 
  • Żywa realizacja Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego – swoim życiem pokazuje, co znaczą harcerskie ideały. 
  • Niezawodność – można na niego/nią liczyć w każdej sytuacji – na obozie, biwaku, w codziennym życiu. 
  • Inspiracja – motywuje innych do działania, pokazuje, że harcerstwo to coś więcej niż zbiórki i mundur. 

Krąg seniora w naszym hufcu pełni ważną rolę łącznika pomiędzy dawnym i teraźniejszym harcerstwem na Wildzie. Zawsze chętnie pojawiają się na wydarzeniach hufcowych. W zeszłym roku obchodzili swoje lecie istnienia.  

Jest to przestrzeń, by wyróżnić seniorów, którzy swoją postawą, doświadczeniem i zaangażowaniem aktywnie wspierają harcerstwo. To osoby, które pomimo upływu lat nieustannie działają na rzecz młodszych pokoleń, służą radą, inspirują i dzielą się swoją wiedzą, będąc prawdziwym skarbem dla harcerskiej i wildeckiej społeczności. 

W zgłoszeniu prosimy o opis kandydata w jednym z poniższych obszarów: 

  • Mentor i opiekun – dzieli się doświadczeniem, wspiera młodszych instruktorów i harcerzy. 
  • Strażnik tradycji – dba o historię, przekazuje wartości i pielęgnuje harcerskie zwyczaje. 
  • Aktywny harcerski senior – angażuje się w organizację wydarzeń, zbiórek czy inicjatyw harcerskich. 

Jest to kategoria skierowana do wszystkich członków naszego Hufca posiadających stopień instruktorski. W tej kategorii możemy wyłonić instruktorów w 3 dziedzinach:

  • INSTRUKTORSKI GLOW UP
  • INSTRUKTOR Z PASJĄ
  • MISTRZ ORGANIZACJI

Instruktor/ka, który/a wykazała się dużą chęcią samorozwoju i opanowała nowe umiejętności lub wyszkoliła dobrze już nabyte. Instruktorski glow up osiąga osoba, która realizuje stopnie HO/HR, które są ukierunkowane na samorozwój oraz chce się rozwijać na polu swojej służby instruktorskiej, a także realizuje kolejne próby na stopnie instruktorskie. Bierze udział w różnych kursach lub jest już na tyle wyszkolona w danej dziedzinie, że szkoli innych w tym zakresie. 

Ta kategoria jest przestrzenią dla wszystkich kształceniowców, ale także osób, które dbają o swój harcerski i poza harcerski rozwój poprzez udział w różnych kursach i warsztatach. 

W zgłoszeniu prosimy opisać osiągnięcia w jednym z poniższych obszarów: 

  • Udział w szkoleniach, kursach, warsztatach, podnoszenie swoich kompetencji, 
  • Prowadzenie zajęć podczas szkoleń, kursów i warsztatów, 
  • Bycie w komendzie kursu, warsztatu lub szkoleń i współorganizacja form kształceniowych. 

 

Osoba, której zaangażowanie zaraża innych i sprawia, że harcerstwo staje się stylem życia. Instruktor, który najlepiej scala grupę i dba o jej rozwój. Osoba, która skutecznie wspiera młodych instruktorów i pomaga im odnaleźć swoją ścieżkę. 

Ta kategoria jest przestrzenią, by wyróżnić komendantów szczepów oraz instruktorów, którzy w swojej służbie nie tylko pomagają w codziennej pracy wychowawczej, ale także w rozwoju i nie zapominają o drugiej osobie, starają się pomagać, motywować, wspierać i inspirować.  

W zgłoszeniu prosimy opisać osiągnięcie proponowanego kandydata w jednym z poniższych obszarów: 

  • Motywowanie innych, 
  • Dbanie o rozwój kadry instruktorskiej oraz członków drużyn, 
  • Wspieranie kadry w problemowych sytuacjach, 
  • Źródło energii, czyli inspirowanie innych. 

Każdy z nas zna taką osobę, która potrafi zrobić wszystko. A jak czegoś nie potrafi to szybko się uczy i staje na wysokości zadania, aby wszystko co założyła wyszło jak najlepiej. 

Jest to przestrzeń, by wyróżnić wszystkie osoby zajmujące się szeroko pojętym ogarnianiem wszystkich i wszystkiego w swoim środowisku.  

Jest to osoba, która wie wszystko o wydarzeniach, które są organizowane w pobliżu oraz potrafi stworzyć coś z niczego. 

W zgłoszeniu prosimy o opis kandydata w jednym z poniższych obszarów: 

  • Organizacja HALiZ, 
  • Organizacja wszelkich form wyjazdowych, rajdów, ciekawych zbiórek, spotkań itp. 
  • Stworzenie ciekawej propozycji programowej lub inicjatywy związanej z programem,