Menu Zamknij

Bawełna w hufcu, czyli ja to zorganizuje!

Spis treści

  • Kim druhna jest?
  • Czym się druhna właściwie zajmuje w harcerstwie?
  • Jakie są druhny obowiązków w hufcu?
  • Jaka jest ulubiona piosenka druhny?
  • Z jakiego środowiska druhna się wywodzi?
  • Coś o druhnie
  • Podsumowanie

Kim druh jest?

Jestem druhna Monia, znana też jako Bawełna i Wełna, niestety troszkę odchodzi to w niepamięć, ale wciąż to lubię!

Jestem Zastępcą Komendanta Hufca i przyboczną 8 PDH – to moje najważniejsze funkcje, ale jest też parę innych, o których powiem później.

Teraz kiedy to pisze jestem na II roku studiów licencjackich na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, choć jestem tam ze względu na moją specjalizację, jaką jest Marketing i Nowe Media. Kiedy to czytacie mam nadzieję, że jestem już jedną nogą na III roku i wszystkie egzaminy mam zdane!

Mam 20 lat — prawie 21. Dokładnie tak długo jak jestem w Komendzie tak długo pełnie również funkcje dziewczyny druha Jasia Bibera. Jestem wnuczką, córką i młodszą siostrą, a dzięki ostatniemu jestem też ciocią naszych mam nadzieję przyszłych harcerzy — Antosia i Adasia. No i właścicielką króliczka o imieniu Tosia.

Czym się druhna właściwie zajmuje w harcerstwie? 🤔

W harcerstwie robię dużo, bo lubię mieć dużo na głowie.

Od 4 lat jestem Przyboczną Ósemki. I zawsze powtarzam, że to moja najważniejsza funkcja, mówię to dlatego, że moje harcerki są moją największą motywacją i gdyby nie ta funkcja nie byłoby żadnej innej. Prowadzę zastęp Sfinksy, zajmuje się mediami społecznościowymi, organizuje wyjazdy i staram się być druhną, do której zawsze można przyjść po radę.

Od 1,5 za to pełnie funkcje Zastępcy Komendanta Hufca ds. organizacyjnych. To też najważniejsza moja funkcja. Czy gdybyście mi kiedyś powiedzieli ze będę na tej funkcji to bym uwierzyła? Nie. Ogromnie wdzięczna jestem, że mi zaufano i że mogę pić colkę co środę w biurze Komendy pomiędzy sprawdzaniem dokumentów — przede wszystkim biwakowych.

Jaki jest druhny zakres obowiązków w hufcu?

– Koordynacja pracy biura Komendy Hufca oraz pionu organizacyjnego Hufca 

– Nadzór nad harmonogramem dyżurów Komendy Hufca oraz dbanie o prawidłowy przepływ informacji między Komendą Hufca a Kadrą Instruktorską 

– Nadzór i zatwierdzanie pod względem formalnym i merytorycznym biwaków i form wyjazdowych

– Prowadzenie bieżącej dokumentacji pracy Komendy Hufca, w tym o prawidłowe ewidencjonowanie, gromadzenie i przechowywanie dokumentów w Siedzibie Hufca

– Koordynacja tworzenia elementów obrzędowości i elementów motywacyjnych dla Instruktorów

– Wspieranie i nadzór pracy Zespołu Informacji i Promocji 

– Planowanie i aktualizowanie tablicy ogłoszeń w siedzibie Hufca

Jaka jest ulubiona harcerska piosenka druhny?

Ósemkowe serduszko podpowiada „Pieśń Odchodzących”, bo jest to faktycznie bardzo sentymentalna dla mnie piosenka i alarmu sobie bez niej nie wyobrażam!

Ale moje ukochane piosenki które są dla mnie harcerskie są totalnie nieharcerskie, czyli „Cisza i wiatr” i „Sacrum”

Z jakiego środowiska druhna się wywodzi?

Wywodzę się od początku mojej harcerskiej przygody z III Szczepu. Na początku przyszłam jako zuch do 13WGZ, do harcerzy przeszłam tylko z gwiazdką, ponieważ nie byłam na alarmach gromady, bo rodzice nie puszczali mnie na biwaki, bo byłam niejadkiem — z pozdrowieniami do druhny Kariny, która wciąż mi to wypomina! 

W 2012 przeszłam do 8PDH, gdzie dołączyłam do nowopowstałego zastępu Wampirki, w którym jestem do dzisiaj i razem z moimi najlepszymi przyjaciółkami prowadzę tę ukochaną drużynę.

Za noszenie żółtych barw wdzięczna jestem mojej siostrze, która wciągnęła mnie w ten świat!

Coś o druhnie

Odstawiając na bok harcerstwo to uwielbiam na wakacje wybierać góry i zwiedzanie, ale nie odmawiam wypoczywaniu na plaży. Jeśli już jesteśmy przy odpoczywaniu to jak zrobię zadania mojego dziennego „to do list” przychodzi dla mnie czas na film lub serial. Mój ulubiony film to High School Musical i jestem gotowa na odpytkę z kwestii głównych bohaterów i z kroków do części układów tanecznych. Za to ulubiony serial to „Przyjaciele”, ale zakocham się w prawie każdym sitcomie. Lubię też odpoczywać słuchając muzyki, grając na gitarze lub odpalając Simsy, które są jedyną grą komputerową w jaką umiem.

Poza tym poza rozwojem harcerskim stawiam obecnie na swój rozwój z dziedziny marketingu, bo z nim wiąże swoją zawodową przyszłość i strasznie lubię na ten temat czytać artykuły, oglądać filmy, a przede wszystkim kocham próbować, próbować i próbować wszystkiego co z nich wyciągnę i często w Canvie, w mediach społecznościowych czy innych programach siedzę i dłubie hobbystycznie! 

Moim zdaniem duża część pracy, którą wykonuje w hufcu druhna Bawełna to „niewidzialna praca”, czyli taka, która jest wykonywana, ale jest niedostrzegalna zewnętrznie. Jest to jednak pozorne wrażenie. Cieszę się, że nasz cykl za każdym razem może odkrywać jakieś aspekty i doceniać wkład każdego instruktora w hufcu.