Menu Zamknij

Żałoba w ZHP – śmierć Pary Prezydenckiej

10 kwietnia 2010 r. około godz. 8:56 samolot z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim i jego małżonką na pokładzie rozbił się, podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. 
Nie przeżył nikt, spośród 96 osób pasażerów i załogi samolotu. 

Na pokładzie samolotu byli między innymi ostatni Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, były Przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju hm. Ryszard Kaczorowski i biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Harcerzy.

W związku z tym tragicznym wydarzeniem Naczelnik ZHP wydała rozkaz specjalny, w którym ogłoszona została 30 dniowa żałoba w ZHP.
Rozkaz w całości do przeczytania w dziale Rozkazy.

W dniu wypadku harcerze Chorągwi Wielkopolskiej brali udział w mszy świętej odprawionej o godzinie 18.00 przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w Katedrze Poznańskiej. Mszę świętą odprawiono w intencji ofiar katastrofy lotniczej. 

16 kwietnia w kościele pw. Maryi Królowej przy Rynku Wildeckim odbyła się uroczystą Mszę Św. za poległych w katastrofie lotniczej w dniu 10 kwietnia i za naszą Ojczyznę. W Mszy wzięli udział przedstawiciele IV Szczepu i pojedyncze osoby z III i V Szczepu. . 

Na harcerską służbę do Warszawy, na sobotnie (17.04) uroczystości żałobne zgłosiło się 25 osób z I, III i V Szczepu. Wyjazd nastąpił w piątek wieczorem, powrót w sobotę w godzinach nocnych.
Uczestnicy pełnili służbę porządkową, zabezpieczając „drogę życia” dla karetek podczas uroczystości na Pl. Piłsudskiego, a następnie w szpalerze na Krakowskim Przedmieściu podczas przejazdu konduktu żałobnego pary prezydenckiej. Koordynatorem służby był dh Antoni Zbytniewski, komendant I Szczepu.

Ponadto 15 harcerek i harcerzy z II i VI Szczepu, pojechało do Warszawy w ramach Drużyny Reprezentacyjnej Chorągwi Wielkopolskiej.