Menu Zamknij

Prezydent kraju wpadł na obóz – Spała 1935

Zaskoczeni? To bardzo dobrze. :D Jako, że zbliża się okres obozów letnich opowiemy Wam dzisiaj o wyjątkowym obozie. Obóz ten stał się zlotem ZHP, a wzięło w nim udział ponad… 25 tysięcy osób, w tym sam prezydent Ignacy Mościcki! Siedzicie wygodnie? To zapraszamy do lektury.

Zacznijmy może od tego gdzie jest Spała – to niewielka miejscowość, położona w województwie Łódzkim. Jako, że znajdowała się i wciąż znajduje w środkowej części kraju, otoczona przez lasy i rzeki, była idealnym miejscem do odpoczynku. Swoje letnie rezydencje mieli tutaj m.in. prezydent Ignacy Mościcki czy marszałek Józef Piłsudski.

Z poprzednich wpisów dowiedzieliście się też, że Jubileuszowy Zlot Harcerstwa w Spale odbył się w 1935 roku i nawiązywał do osiągnięć polskiego harcerstwa na przestrzeni 25 lat. Harcerze i harcerki z całej Polski samodzielnie zbudowali obozowiska, rywalizowali ze sobą w konkurencjach sportowych, a także w konkurencjach pokazujących ich wyrobienie harcerskie. Żeby do miasteczka namiotowego można było łatwo dotrzeć, doprowadzono 3.5 km drogi i tory kolejowe. Powstały 164 budynki drewniane, sanitariaty, prysznice, 135 studni oraz… wieża ciśnień. W przygotowaniu obozowiska brali udział m.in. harcerze z Wildy!

Jako, że zlot obywał się z powodu ważnej dla ZHP rocznicy, na otwarciu goszczono prezydenta RP Ignacego Mościckiego, a w ciągu samego zlotu wielu znamienitych gości, w tym weteranów powstania styczniowego z 1863 roku. Goszczono również skautów z innych krajów, a logiem Zlotu w Spale był wizerunek żubra… z pomnika, który stał przed rezydencją prezydencką.

Plakietka Jubileuszowego Zlotu Harcerstwa w Spale
Domena publiczna

Po Zlocie w Spale pozostało wiele pamiątek, w tym zdjęcia i krótkie nagrania filmowe, które możecie zobaczyć poniżej!