Menu Zamknij

Człowiek dla kadry, od kadry!

Spis treści

  • Kim druhna jest?
  • Czym się druhna właściwie zajmuje w harcerstwie?
  • Jaka jest ulubiona piosenka druhny?
  • Z jakiego środowiska druhna się wywodzi?
  • Podsumowanie

Kim Druhna jest? 

Jestem Asia. W harcerstwie działam już większość swojego życia, bo już ponad 20 lat noszę na sobie mundur. I jest to jedna z niewielu rzeczy, która jest u mnie niezmienna i nigdy się nie znudziła ;)
Prywatnie jestem pedagogiem specjalnym, ale jak chcę kogoś bardziej zaciekawić swoim zawodem, to mówię, że jestem oligofrenopedagogiem. Pracuję w szkole specjalnej i jestem wychowawczynią klasy IV Szkoły Podstawowej. Ukończyłam wiele kursów na przykład potrafię posługiwać się językiem migowym dla osób z niepełnosprawnością oraz pracuję metodą behawioralną z dziećmi. Prywatnie uwielbiam czytać kryminały i słuchać podcastów o podobnej tematyce, ale dobry serial też mnie ucieszy ;) Uwielbiam także tworzyć drzewa genealogiczne mojej rodziny i poszukiwać starych aktów urodzenia czy ślubu. Najdalej udało mi się dotrzeć do roku 1789, ale na tym nie poprzestaję.  

Czym się Druhna właściwie zajmuje w harcerstwie?  


W harcerstwie robiłam już sporo ciekawych rzeczy, pełniłam wiele ważnych dla mnie funkcji, takich jak drużynowa, komendantka szczepu, a aktualnie zastępczyni komendantki hufca. W komendzie jestem od 4 lat najpierw pełniłam funkcję zastępcy ds. programu i pracy z kadrą, a aktualnie jestem odpowiedzialna za szeroko pojętą pracę z kadrą. Jeśli otrzymujecie listy gratulacyjne lub listki za służbę instruktorską oraz bierzecie udział w galach instruktorskich to mój obszar działań w hufcu związany z pracą z kadrą. Jeśli macie jakieś trudności, potrzebujecie doradztwa przy rozwiązywaniu problemów, potrzebujecie motywacji, napić się kawy lub po prostu omówić ważne dla was sprawy – po to jestem.  Ponadto nadzoruję i prowadzę akcje szkoleniowe, kontroluje stan przeszkolenia kadry, odpowiadam na zapotrzebowania dotyczące kursów, jako szefowa naszego hufcowego Zespołu Kadry Kształcącej „Zenit”. Tworzę kursy przewodnikowskie, naszą sztandarową akcję szkoleniową, jaką jest WAS (Wildecka Akcja Szkoleniowa), a także kursy metodyczne czy mniejsze formy szkoleniowe. Ponadto wciąż się doskonalę, biorę udział w spotkaniach dotyczących pracy z kadrą oraz kształcenia na poziomie chorągwianym, oraz w spotkaniach zespołów kadry kształcącej. W zeszłym roku harcerskim byłam współorganizatorem chorągwianej gali instruktorskiej „Ulubieni” oraz naszej hufcowej gali „Wildeckie Pióra”.  

Jaka jest ulubiona piosenka druhny?

Moją ulubioną piosenką harcerską, z którą mam najwięcej miłych wspomnień jest „Wieczorne śpiewogranie” – to przy tej piosence pierwszy raz założyłam sznur drużynowej. Ta piosenka cały czas jest obecna w moim harcerskim życiu, stała się obrzędową piosenką, która jest zawsze śpiewana podczas przekazywania mojej byłej gromady. 

Z jakiego środowiska Druhna się wywodzi? 

I tutaj zaczyna się ciekawa historia.
Większość osób, która brała udział w szkoleniach organizowanych przeze mnie wie, że przez swoją ponad 20- letnią karierę, jako harcerka byłam tylko i wyłącznie w jednym hufcu – Poznań-Wilda, w dwóch szczepach: III Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych oraz I Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych z czego jednego z nich byłam komendantką ;) Byłam łącznie w sześciu drużynach z czego w dwóch pełniłam funkcję drużynowej, ale zacznijmy od początku…
Swoją harcerską przygodę rozpoczęłam w 2002 roku, jako zuch w 13 Wildeckiej Gromadzie Zuchowej, następnie swoje przyrzeczenie harcerskie złożyłam 13.10.2007 roku w Daszewicach będąc członkinią 8 Poznańskiej Drużyny Harcerek. W 2010 roku przeszłam do 34 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej gdzie byłam przez rok, żeby w 2011 roku zmienić szczep i zostać drużynową 18 Wildeckiej Gromady Zuchowej. Funkcję tą pełniłam przez 6 lat. 15.07.2012 na obozie w Kaplinie złożyłam swoje zobowiązanie instruktorskie. Od 2017 do 2020 roku byłam komendantką I szczepu. Rok 2019 był dla mnie ciekawym rokiem gdzie łącznie pełniłam 5 funkcji: komendantki szczepu, drużynowej 27 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej, z-cy komendantki hufca, szefowej Kapituły Odznaki Kasprowiczowskiej oraz szefowej ZKK.  

Coś o Druhnie?

Osoby, które ze mną współpracują często uważają, że jestem pełna energii i pozytywna. Podczas szkoleń większość opinii kursantów mówi, że jestem zabawna, ale też metodycznie i merytorycznie przygotowana do wszystkich zagadnień i chętnie dzielę się swoim długoletnim doświadczeniem. Wszystko, czego nauczyłam się w harcerstwie z powodzeniem przemycam do swojej pracy zawodowej co pozwala mi na bycie bardziej efektywną i otwartą na nowe wyzwania. W tym roku również szykuję dla was Wildecką Akcję Szkoleniową wraz z Zespołem Kadry Kształcącej.  

Wiele osób pełniących funkcje instruktorskie szuka pomocy w kursach, różnego rodzaju warsztatach i innych formach pomocy. To właśnie dbanie o ich rozwój, ale też o samą współpracę leży w obowiązkach druhny Asi — zastępcy komendantki hufca do pracy z kadrą.